Uçucu Yağlar
Bilindiği gibi Türkiye başta kekik, defne, biberiye, nane olmak üzere pek çok bitkinin doğal olarak yetiştiği ve yetiştirildiği bir ülke. Örneğin doğal kekik kaynaklarımız oldukça zengin olduğu gibi, ülkemizde kültür kekik yetiştiriciliği de giderek yaygınlaşmaktadır. Aslında bu bitkiler Türkiye’de potansiyel olarak yüksek olmasına rağmen Türkiye ekonomisine  yeteri kadar katkı sağlayamıyoruz.
2012’de 20. Yılını kutlayan Farmavet International, sektöre her yıl kazandırdığı yeniliklere bu yıl bir yenisini daha ekliyor.

Farmavet International 2012 sonlarında faaliyete geçecek son modern sistemlerle kurulu 2. fabrikası ile yeni  teknolojilerle donatılmış  ekstraksiyon, distilasyon, soğuk pres yöntemlerini kullanarak elde edeceği uçucu ve sabit yağları da üreterek   bitkiden son ürüne üretim gerçekleştirecek ve hem kaliteli ve sağlıklı ürünler sunacak , hem de ülke ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Hepimizin bildiği üzere bitkiler asırlardır beslenmede, destekleyici sağaltımda ve direk sağaltımda kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu bitkisel ürünlerin ve ürün etki mekanizmalarının ölçülebilir, açıklanabilir olmalarıdır.

Sektörümüzdeki pek çok ürün belirli etkileri ve faydaları olduğu öne sürülerek pazarlanmakta ancak kullanılan bitki nedir, bitkinin kendisi mi, kökü mü, yaprağı mı, çiçeği mi, meyvesi mi; öğütülerek mi kullanılıyor;  yoksa bitkinin bu farklı taraflarından ekstraksiyonla etkicil madde mi eldeleniyor, yoksa bu bitkilerin yağları alınarak yağlarındaki etkicil maddeden mi faydalanmak hedefleniyor. Bu konular belirtilmiyor. Bitkinin hasat dönemine göre dahi içerdiği etkicil madde miktarı ve çeşidi değişebiliyor. Farmavet tüm herbal ürünlerinin kalitesini etken madde yüzdelerine göre belirleyerek her zaman aynı standartta üretim yapılmaktadır.

 Belirlenen etken maddenin hedef hayvandaki gerekli miktarı tayin edilerek ürün içerikleri tespit edilmektedir. Analizler konusunda kendi laboratuarlarının yanı sıra; ülkemizin bu konudaki uzmanları ve kendini bu alanda kanıtlamış üniversiteleri ile çalışılmaktadır. Ayrıca Dünyada bu konuda araştırmalar yapmış çok sayıda bilim insanı ve üniversitelerle de çalışmalar devam etmektedir.

Sonuç olarak; Herbal üretim ve ürünler konusunda 2000’li yılların başından beri çalışmalarını devam ettiren Farmavet International, Salihli’de kurmakta olduğu Ar&Ge ve Üretim Kampüsü ile çalışmalarını ve üretimini bir üst aşamaya taşımanın haklı gururunu yaşamakta ve sektöre vereceği katkıdan dolayı gururlanmaktadır. İlk aşamada üreteceği kekik, nane, biberiye, ardıç, defne ve anason yağları ile hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığı ve kozmetik sektörüne de  katkı sağlamayı hedeflemektedir.
 

Ürünler

Copyright 2011 | Tüm Hakları Farmavet Yem Katkıları'na aittir.
E-Bültenimize kayıt olun :